Когато става въпрос за кастарция на женско животно (оварихистеректомия при куче или котка), трябва да се изтъкнат редица предимства, заради които си струва извършването на тази операция. Ето кратко обобщение:
От медицинска гледна точка кастрираните женски животни живеят по-дълго и са по-здрави, защото се избягват редица заболявания , свързани с функцията на половите жлези.
Кастрация може да предпази или намали риска от следните заболявания :
1. тумори на млечните жлези
2. тумори на матката и яйчниците
3. пиометра
4. диабет
5. хормонално свързани анемии
6. псевдо бременност
7. хормонални кожни заболявания
8. нежелано поведение (агресия и др).
Държим да подчертаем , че ранната кастарция, преди първото разгонване, води до незначителен риск (около 0,5 % при кастрираните животни) за развитие на тумори на млечната жлеза. Само при едно разгонване риска се увеличава на 23%, или 40 пъти!!! Причината са високите нива естрогени, които се отделят по време на разгонване (еструс). А само след третото разгонване риска си остава около 32%, независимо дали ще се извърши кастрация. Това са статистически данни, но за съжаление те отговарят на действителността - едни от честите операции , извършвани в нашите клиники са именно такива по отстраняване на тумори на млечната жлеза. Хирургичното премахване не винаги решава проблема - 90 % от туморите при котките и 60 % при кучетата са злокачествени и могат да дадат фатални метастази в жизненоважни органи.
От друга страна е важно да се подчертае, че еднокартното заплождане и раждане няма НИКАКЪВ положителен ефект за здравето на майката, противно на мнението на много стопани!
Въпросът не е просто - "да я оставим да има малки", здравето на женското животно може да е изложено на по-голям риск по време на бремеността и едно трудно раждане , отколкото по време на една рутинна кастарция!
Стопаните на некастрираните животни трябва да са готови за следните неприятни моменти - женските кучки отделят кървави изтечения от вулвата в продължение на 2-3 седмици или по дълго, това може да е свързано със сериозно чистене. По време на разгонването са възможни промени в поведението - агресивност, търсене на мъжки, възможно е животното ви да избяга. Трябва да се има в предвид риска от нежелана бременност и трудностите свързани с възпрепятстването и.
За собствениците на кастрирани животни има данъчни облекчения.
Една некастрирана женска котка и поколенията и могат да се умножат до 420 000 за седем години!
Относно кастрацията на мъжките животни, тя не винаги се извършва поради медицински предписания.
Най-често се кастрират мъжки котараци, заради уринирането на всевъзможни места (половото обусловено поведение), желание за "странстване" и търсене на женски котки, това често включва и падане от високи етажи! Кастрацията предотвратява битките с други котараци, и доста други травми, свързани с търсенето на женски. Също така кастрираните котараци много често са по-спокойни и рядко стопаните имат проблем с котешка агресия.
Най- рядко в клиниката се срещаме със стопани , желаещи да кастрираме техните мъжки кучета. Все пак и при тях , чрез кастрацията могат да се избегнат някои заболявания:
1. намалява се риска от простатни заболявания
2. перинеални хернии
3. пери-анални аденоми
4. хормонални кожни лезии
5. тестикуларни тумори
6. нежелано поведение- агресия
Малко е вероятно кучето ви да има силен стремеж към скитане, маркиране на територия.
Автор : Д-р Владислав Златинов
Източник:
На ти с природата